Психология! Чувство за неадекватност: Как да се преборим с него

За да се преборите с чувството за неадекватност, е важно да пренапишете представата си за успех, да спрете да се сравнявате с другите, да се освободите от тежестта на миналото и да помните, че не винаги е нужно да блестите.
Неадекватността е вътрешно чувство, което ни кара да се чувстваме сякаш не сме „достатъчни“: достатъчно добри, достатъчно умни, достатъчно красиви, достатъчно способни или достатъчно достойни. Това е емоция, която може да засегне всеки, в различни моменти от живота, и често възниква от сравнение - реално или въображаемо - с други или със стандарти, понякога недостижими, които ние сами си налагаме или които обществото ни предава.
Спонсорирана връзка
Това чувство може да се прояви в много области : на работа, в лични отношения, в учене, във външния вид. Например, човек може да се чувства неадекватен, когато навлезе в нова среда и чувства, че не е на нивото на другите, или когато се сравнява с идеализирани образи на успех или съвършенство, като тези, които често се виждат в социалните медии.
Чувството за неадекватност, макар и от време на време и мимолетно, може да има и полезна функция: помага ни да размишляваме върху себе си, да растем, да се усъвършенстваме. Въпреки това, когато стане упорито или твърде интензивно, може да навреди на самочувствието ни, да блокира инициативите ни и да ни накара да избягваме ситуации, с които иначе бихме могли успешно да се справим.
Поради тази причина е важно да работите върху преодоляването на чувствата на неадекватност, когато те ви обземат. Ето някои съвети, базирани на психология, които могат да ви бъдат полезни:
Променете очакванията си
Ако никога не постигнете целите, които сте си поставили, ще си помислите, че сте се провалили. Но какво ще стане, ако проблемът са вашите очаквания? Помислете: колко често си поставяте нереалистични цели? Уверете се, че очакваните резултати са съобразени с вашите възможности, но също и със света около вас и неговите правила.
Спрете да се сравнявате
Много пъти чувството за неадекватност възниква от нездравословния навик да се сравняваме с другите. Ерата на социалните мрежи засилва това явление още повече, насърчавайки стандарти за красота и успех, които при по-внимателно разглеждане изглеждат „фалшиви“. Не забравяйте, че няма смисъл да правите сравнения, защото всеки има своя собствена история и е специален по свой собствен начин.
Освободете се от демоните на миналото
На всеки се случва да си спомня грешките, направени в миналото: това е здравословно, защото опитът е ценен и ви позволява да не попадате в същите капани. Да си спомняш грешките си обаче е много различно от обсесивното зацикляне върху тях: това може да доведе до негативни чувства като вина и дори чувство за неадекватност. Помнете, че не сте същият човек, който бяхте дори вчера, и че винаги имате силата да пренапишете бъдещето си.
Разширете представата си за успех
Нашето общество включва сред признаците за успех наличието на много пари, хубава къща, перфектно семейство и добър външен вид. Тези цели са толкова „раздути“, че всички са подведени да вярват, че са желателни. Такъв идеал обаче не отдава справедливост на всички онези хора, които в сърцата си чувстват, че искат да обичат тялото си такова, каквото е, които обожават простотата, които не искат да имат деца и предпочитат да пътуват с раница. Вашата идея за успех не трябва да бъде наложена, а тази, която наистина искате.
Дай си разрешение да не блестиш
Не е нужно да се насилвате да бъдете най-добрите всеки ден. Позволете си да имате лоши дни, периоди, в които просто искате да си починете, моменти, в които не ви се слага грим или да се обличате, а предпочитате да останете с анцуг. Позволете си да живеете автентичен живот, тоест такъв, съставен от ярки моменти, но също и от спорове, спънки, злополуки. Дай си разрешение да не блестиш, а да запазиш вътрешната си светлина за себе си.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.